Zapytanie do Kurii Warszawsko-Praskiej

warszawa-praga

Szanowni Państwo,

ponieważ dotąd nie nadeszła adekwatna odpowiedź wobec informacji prasowej, że  w czasie Mszy św. na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, sprawowanej w kościele pw Miłosierdzia Bożego w Ząbkach, w czasie którego kazanie ma głosić osoba świecka, pozostająca poza Kościołem Katolickim, zapytujemy, jak planowane wydarzenie ma się do stanu prawnego, obowiązującego w Kościele katolickim.

Według naszej wiedzy da się on streścić w dwóch punktach:

Zaproszenie świeckiego, także niekatolika, do wygłoszenia homilii podczas Mszy św. jest według obowiązującego prawa zabronione i nielegalne. Nawet jeśli istnieje jakiś wcześniejszy list Kongregacji Nauki Wiary w tej sprawie, to jest on nieważny z dwóch powodów: po pierwsze sprawa należy do kompetencji Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, po drugie odnośne (rzekome) pozwolenie, nawet jeśli miało kiedyś miejsce (co można uznać za wątpliwe), zostało wyraźnie zniesione przez prawo nadrzędne jakim jest Instrukcja Redemptionis Sacramentum nr 64 i 65.

2. Ani Prymas ani Biskup miejsca nie ma prawa wprowadzać czy zezwalać na coś, co jest wprost zabronione przez prawo kanoniczne i dekrety wykonawcze Stolicy Apostolskiej. Tzw. prawo zwyczajowe może mieć miejsce jedynie wtedy, gdy coś nie jest wprost zabronione przez prawo stanowione.


Oświadczenie opublikowane na stronie internetowej archidiecezji w żaden sposób nie oddala wątpliwości, ani nie obala argumentów nakazujących zaniechania planowanych działań, wynikających z przedstawionego stanu prawnego. Zapytujemy zatem, w oparciu o jakie dokumenty bądź przepisy prawne ma się odbyć wspomniana na początku tego textu celebracja, i w imię jakich racji pogwałcone są przepisy prawa kanonicznego oraz zasady wynikające z dokumentu Stolicy Apostolskiej, który w sposób jednoznaczny i zdecydowany nie dopuszcza do praktyk, które są zaplanowane na dzień 27 stycznia w kościele pw Miłosierdzia Bożego w Ząbkach.

 

In Christo

 

Arkadiusz Robaczewski

prezes CKiT

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!