X. Tomasz Jochemczyk: Wiara odżywa przez łączność z Tradycją

x. Tomasz Jochemczyk

W lubelskim środowisku wiernych tradycji łacińskiej w minioną niedzielę 14 XII, miało miejsce niezwykłe wydarzenie: jego Gościem był znany w tradycyjnym świecie w całej Europie kapłan, x. Tomasz Jochemczyk. X. Tomasz na co dzień posługuje jako proboszcz czterech parafii w diecezji Imperia na północy Włoch. Droga x. Tomasza do kapłaństwa była długa i burzliwa, bowiem od wstąpienia do seminarium, do otrzymania święceń kapłańskich upłynęło 15 lat.
Na początku spotkania x. Tomasz zwrócił uwagę na powszechny - zwłaszcza na Zachodzie - kryzys tożsamości kapłańskiej, przejawiający się m. in w braku pietyzmu w czynnościach kapłańskich, uleganiu ześwieczceniu w codziennym zachowaniu, w stroju. Kryzys ten rodzi z kolei kryzys wiary
Odwołując się do przykładów z własnej diecezji, x. Tomasz ukazywał spustoszenia w wierze oraz liturgii, jakie dokonały się po Soborze Watykańskim II. Jednocześnie wskazywał na konieczność powrotu do Tradycji - w tym również do Mszy św. w tradycyjnej formie rytu rzymskiego - jako główne antidotum na wspomniany kryzys. "Wiara odżywa w łączności z tradycją" - mówił kapłan 
Licznie zebrani uczestnicy z entuzjazmem odnosili się do wypowiedzi x. Tomasza, również tych zawartych w jego książkach. Padło wiele pytań, m. in. o źródła kryzysu wiary na Zachodzie, czy relację pomiędzy Tradycją a nową ewangelizacją.

X. Tomasz podkreślił też rolę Maryi Niepokalanej, która jest Pogromczynią Herezji. Pod Jej opiekę powinniśmy sie uciekać, pod jej sztandarem walczyć. Jest to ważne szczególnie dla nas, Polaków. Wszak Maryja jest Królową naszego narodu - mówił gość.
Na koniec kapłan udzielił zebranym błogosławieństwa.
Po spotkaniu uczestnicy, kontynuując dyskusję, dokonywali zakupu książek x. Tomasza, jak również innych, związanych z tradycją łacińską, oraz kalendarza zawierającego przedsoborowy układ świąt w diecezji lubelskiej.

Spotkanie zorganizowało Centrum Kultury i Tradycji, przy pomocy Towarzystwa Gimnastycznego Sokół i lubelskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Miriam Chmielowiec

 

fot. Izabela Tomasiewicz

 

Książki x. Tomasza można kupić tutaj i tutaj.

 

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!