X. Marcin Węcławski: O liturgiczne święto Imienia Jezus

Imię Jezus

X. Marcin Węcławski, proboszcz parafii Maryi Królowej na poznańskiej Wildzie wskazuje, dlaczego warto wprowadzić liturgiczne święto Imienia Jezus. To trafny zamysł, za którym zapewne pójdą konkretne działania.

 

W sprawie liturgicznego święta Imienia Jezus

Ojciec Święty Franciszek kilkakrotnie mówił w swoich homiliach i innych wystąpieniach o Imieniu Jezus. Jest pierwszym Papieżem, który ma herbie monogram IHS. Prośmy Ojca Świętego, by wprowadził do kalendarza liturgiczne święto Imienia Jezus.

Dlaczego warto wprowadzić liturgiczne święto Imienia Jezus?

  1. Wymiar solidarności z prześladowanymi chrześcijanami. Za naszych dni dokonywane są rzezie chrześcijan. Wiek XXI jest wiekiem straszliwych prześladowań. Nasi bracia i siostry w wierze umierają wypowiadając Imię Jezus. To mógłby być dzień modlitw za nich i duchowej (a może i materialnej – kolekta) pomocy prześladowanym.
  2. Wymiar ewangelizacyjny i misyjny. Nie jest obojętne w co kto wierzy. Tylko w Imieniu Jezus jest zbawienie (Dzieje Apostolskie 4,12). Chcemy głosić Słowo Boże w mocy Imienia Jezus, Jezusa postawić w centrum duszpasterstwa.
  3. Wymiar ekspiacyjny. Imię Jezus jest znieważane i używane do czczych rzeczy. Można dzięki temu świętu uwrażliwić wiernych by szanowali Imię Jezus (por. List do Filipian 2, 9 – 11).
  4. Istnieje pełen formularz mszalny tego święta. Było ono w kalendarzu, obecnie jest ono dowolnym wspomnieniem liturgicznym w dniu 3 stycznia. Można by je obchodzić w niedzielę po 1 stycznia, przed uroczystością Objawienia Pańskiego. Jeśli 1 stycznia wypadł by w niedzielę, wówczas można wskazać datę 3 stycznia w randze święta Chrystusa Pana.
  5. Obecnie niedziela po 1 stycznia nosi nazwę II Niedzieli po Bożym Narodzeniu. Nie niesie ze sobą szczególnego przesłania. Powtarza ewangelię z trzeciej Mszy Świętej uroczystości Bożego Narodzenia.
  6. Cześć wobec Imienia Jezus spotykamy zarówno w ludowej tradycyjnej pobożności, jak i w nowych ruchach odnowy życia religijnego. Takie święto jest oczekiwane przez wielu katolików.

ks. Marcin Węcławski

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!