Wpisani w łaciński krwiobieg cywilizacyjny

Według dostępnych źródeł, to właśnie 14 kwietnia 966 roku Mieszko I przyjął sakrament chrztu świętego. Ceremonia miała miejsce w Wielką Sobotę. Wraz z władcą wiarę przyjął cały jego dwór.

 

1046 lat temu władca Polan przyjął sakrament chrztu świętego, co zapoczątkowało proces chrystianizacji kraju. Najprawdopodobniej, ceremonia ta miała miejsce w pierwszych chrześcijańskich świątyniach na Ostrowie Lednickim lub w Gnieźnie. Według niektórych podań, sakramentu udzielił władcy Jordan - późniejszy pierwszy biskup Polski. Był on najprawdopodobniej benedyktynem i to właśnie członkowie tego zakonu jako pierwsi prowadzili akcję misyjną na terenie państwa Polan. W roku 1003 roku pięciu zakonników, wśród których znajdowali się także Słowianie, poniosło śmierć męczeńską stając się pierwszymi patronami Polski.

 

Chrzest włączył państwo Mieszka w krąg cywilizacji zachodniej. Nauczanie wiary i moralności chrześcijańskiej towarzyszyło początkom polskiej państwowości i oświaty, otwierając nowy okres w historii środkowej Europy.

Kościół katolicki w Polsce przygotowuje się do obchodów 1050 rocznicy tego wydarzenia. Specjalne uroczystości zaplanował episkopat. Według pierwszych informacji, biskupi wystąpią ze specjalnym zaproszeniem do Ojca świętego.

 


Czytaj więcej: http://www.pch24.pl/dzisiaj-przypada-rocznica-chrztu-polski,1739,i.html#ixzz1s1WhQ5ix

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!