Wilczki u św. Klemensa w Warszawie - zapraszamy!

Skauci św. Bernarda

Skauci św. Bernarda zaczynają rekrutacje do chłopięcej gromady wilczków przy Duszpasterstwie Tradycji Łacińskiej w Warszawie.

Skauci św. Bernarda z Clairvaux wraz z o. Krzysztofem Stępowskim, duszpasterzem Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej w Archidiecezji Warszawskiej zapraszają  do nowo powołaniu przy niej gromady Wilczków.

Zapraszamy zainteresowanych rodziców chłopców w wieku 8-12 lat z Warszawy

Duszpasterzem jednostki będzie o. Krzysztof Stępowski CSsR

Gałąź wilczków jest nazywana gałęzią żółtą, gdyż kolor żółty jest kolorem słońca i radości.  Pedagogika tej gałęzi powstała w kilka lat po sformowaniu pierwszych jednostek skautów w 1921 roku. Opracowała ją we współpracy z Baden-Powellem Wera Barclay. Pedagogika wilczkowa opiera się na historii Mowgliego opisanej przez Rudyarda Kiplinga w „Księdze dżungli”.

Grupa chłopców tworzy gromadę wilczków, podzieloną na małe grupy zwane szóstkami, na których czele stoi chłopiec zwany szóstkowym. Wszystko szóstki stanowią gromadę, której przewodzi szef nazywany Akelą (Akela to imię przewodnika gromady wilków z „Księgi dżungli”). Opiekę sprawują także inni dorośli szefowie nazywani starymi wilkami, którzy noszą imiona z „Księgi dżungli” (Baloo, Baghera etc.).

Wilczki biorą udział w zajęciach, które mają za zadanie wspomagać ich rozwój psychiczny, intelektualny, społeczny i duchowy. Szczególny nacisk w tej gałęzi skautingu kładzie się na grę. Ten aspekt jest w sercu pedagogiki wilczkowej i ma znaczenie fundamentalne, ponieważ gra i zabawa są w centrum życia dzieci w wieku wilczkowym. Wilczki w gromadzie uczą się zaradności, bycia czystymi, jednocześnie rozwijania swojej osobowości i znajdowania swego miejsce w grupie (szóstka, gromada), oraz odpowiedzialności, szacunku i troski o innych.

Każdy wilczek przechodzi drogę rozwoju, podzieloną na etapy. Wilczek przychodzący do gromady staje się delikatną łapką – poznaje on historie z „Księgi dżungli” (dlaczego nazywa się wilczkiem, co to jest obietnica wilczka i jak wygląda życie w gromadzie oraz, co trzeba będzie umieć, by stać się pełnoprawnym jej członkiem). Następnie składa Obietnicę decydując się na pełne uczestnictwo w życiu gromady i respektowanie jej praw, potem zdobywa pierwszą i drugą gwiazdkę, które są oznakami jego rozwoju oraz sprawności.

Ważny aspektem jest rozwój duchowy wilczka w którego centrum jest Msza Święta w nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego

Więcej informacji na fanpage wilczków na facebooku

http://www.facebook.com/1szaWarszawskaSwietegoDominika

oraz na stronie

http://ssbc.pl/wilczki-info

Szef Gromady: Tomasz Warowny

Kontakt:

tomek.warowny@op.pl

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!