W Finlandii wyświęcono szóstego od czasów reformacji kapłana. Odprawia Mszę "po staremu"

Tradycyjna Msza w Finlandii

W czerwcu w katedrze św. Henryka w Helsinkach święcenia kapłańskie otrzymał ks. diakon Anders Hamberg. To od czasów reformacji szósty Fin, który został katolickim kapłanem. Duchowny prymicyjną Mszę świętą odprawił w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.


Ks. Anders Hamberg formację odbył w Rzymie, gdzie regularnie uczestniczył w liturgii według Mszału św. Jana XXIII. Jego językiem ojczystym jest szwedzki, dzięki temu będzie pełnił posługę także dla katolików należących do grup szwedzkojęzycznych. Tuż po święceniach ks. Hamberg otrzymał swoje pierwsze zadanie: współorganizację dorocznej pielgrzymki – miejsca kultu św. Henryka, apostoła Finlandii.


W maju tego roku w Kuopio (środkowa Finlandia, region Pohjois-Savo) konsekrowany został nowopowstały kościół. To dla Kościoła w tym kraju powód do dużej radości. W jedynej we Finlandii katolickiej diecezji – do której należy ks. Hamberg – w roku 2006 istniało siedem parafii, posługę sprawowało 19 duchownych (w tym 8 diecezjalnych i 11 zakonników) pochodzących z okolicznych krajów. Liczbę wiernych szacowano wówczas na ok. 9 tysięcy.


Ksiądz Anders Hamberg odprawił swoją Msze prymicyjną w katedrze, w której otrzymał święcenia.

 

za: Paix Liturgique
Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!