Tradycyjni biskupi odwoływani

oliveria

Jeden z paragwajskich biskupów, Rogelio Livieres Plano, pisząc o zakończonym niedawno watykańskim synodzie, zauważa, że Kościołowi grozi realny podział. Podkreśla, że według niego we wnętrzu Kościoła „wieje nowy wiatr niepochodzący od Ducha Świętego”.


Biskup Rogelio Livieres Plano jest byłym ordynariuszem Ciudad del Este, drugiej co do wielkości diecezji w Paragwaju. „Kościół który został założony na skale jaką jest Piotr oczekuje od Synodu, iż będzie krzewił Chrześcijańską Wiarę. Lecz to co Pismo Święte nazywa „tym Światem” ma zupełnie inne oczekiwania. Media nawołują codzienne aby Kościół się „odnowił”. To eufemizm, którego celem jest pochwała wynaturzeń a nie ich potępienie, wynaturzeń które szerzą coraz bardziej, głównie dzięki systematycznemu poparciu w mediach oraz przemyśle rozrywkowym” – czytamy w tekście księdza biskupa.


Hierarcha przypomina, że „Kościół jednak nie został założony po to aby aprobować to czego wymaga od Niego ten świat, lecz po to aby nauczać tego czego oczekuje od nas Bóg i prowadzić nas do świętości. Ponieważ jest wolą Boga, Który wie wszystko i nie może się mylić ani w błąd wprowadzać abyśmy odnaleźli prawdziwy Pokój oraz radość”. Wzywa, aby – czerpiąc z Dziejów Apostolskich – „bardziej słuchać Boga niż ludzi” (Dz 5:29). Powołuje się także na św. Atanazego, który nie raz a pięć razy został usunięty ze swojej diecezji, co było rezultatem matactw jego przeciwników, biskupów ariańskich, z którymi nie był w „komunii”. Przypomniał, że został on naznaczony gdyż głosił „Katolicką i Apostolską Wiarę”. Biskup przywołał także słowa św. Benedykta i jego wezwanie do wierności i posłuszeństwa, będących niezwykle potrzebnymi na drodze do życia wiecznego.


„We wnętrzu Kościoła (ostatnio na najwyższych poziomach) “wieje nowy wiatr” , który nie pochodzi od Ducha Świętego. Nawet kardynał prefekt Kongregacji Doktryny Wiary, pośród innych, skrytykował owe zapędy określając jako utopijne myślenie, iż można dokonywać istotnych zmian w praktyce pastoralnej nie atakując równocześnie Katolickiego nauczania o rodzinie” – czytamy w tekście paragwajskiego biskupa.


Biskup Rogelio Livieres Plano wskazał na atakujących nauczanie o rodzinie – wymienił kardynała Kaspera oraz jezuicki periodyk Civiltà Cattolica. „Próbują oni usprawiedliwić to czego usprawiedliwić się nie da, dokonując subtelnych interpretacji tekstów oraz wydarzeń z przeszłości. Jednak ci, którzy orientują się w tych sprawach odrzucają owe słowne gierki. Dlatego nie zapominajmy o przyrzeczeniu naszego Pana: „Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą” (Mt 24:35) – czytamy.


„Mamy wyjątkową sposobności jaką daje nam Synod aby potwierdzić i zastosować w praktyce  to w co Kościół zawsze i wszędzie wierzył na temat rodziny. Wymaga to od nas obrony prawdy oraz dzieci Bożych przed tymi którzy je atakują. Sytuacja jest bardzo poważna i nie jestem pierwszym, który zwrócił uwagę na fakt, iż nieszczęśliwie stoimy w obliczu  wielkiej schizmy o której mówili nasz Pan oraz Jego Najświętsza Matka w uznanych przez Kościół objawieniach” – pisze dalej hierarcha.


„Módlmy się z papieża, kardynałów i biskupów, abyśmy jeżeli zajdzie potrzeba byli gotowi do przelania swojej krwi w obronie rodziny, chroniąc ją przed nawałnicą oszustwa oraz bałwochwalczej wolności seksualnej. Nie oszukujmy samych siebie, nie dajmy odwieść się od wiary oraz moralności, której nauczył nas Chrystus. Wiemy, iż świat nie nawiedzi naszego Pana. Sługa nie może być większy od swego pana. Świat będzie nas prześladował i będzie to robił oszukańczo nawet w imieniu Boga. A przywódcy Kościoła, którzy mówią tak jak chce świat, którzy chętnie go słuchają, którzy są przez niego oklaskiwani będą przez niego kochani, ponieważ są z tego świata a nie od Boga” – kończy tekst paragwajski duchowny.


Biskup Livieres został biskupem drugiego co do wielkości miasta Paragwaju w 2004 roku i natychmiast zaniepokoił bardziej progresywnych paragwajskich biskupów otwierając własne seminarium, które prezentowało linie bardziej ortodoksyjną od seminarium w stolicy – Asuncion. Biskupi w tym kraju znani się z progresywnej orientacji, teologia wyzwolenia padła w Paragwaju na podatny grunt. Relacje między ordynariuszem Ciudad del Este i innymi biskupami znacząco pogorszyły się kiedy biskup Livieres oskarżył ówczesnego arcybiskupa Asuncion o homoseksualizm.

Franciszek odwołał biskupa Livieresa z funkcji ordynariusza Ciudad del Este we wrześniu tego roku.


W tych dniach Franciszek odwołał eż innego ordynariusza, biskupa Mario Oliverię z diecezji Albenga-Imperia w północnych Włoszech. Bp Oliveria utrzymywał diecezjalne seminarium, które kształciło alumnów w oparciu o tradycyjną dyscyplinę i doktrynę, a także nie stawiał żadnych ograniczeń w sprawowaniu Mszy św w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego na terenie całej diecezji. Sprowadził do niej benedyktynów tradycyjnej obediencji, pozwalając założyć fundację monastyczną. W kilku parafiach na terenie tej diecezji liturgie sprawowano wyłacznie w tradycyjnej formie.Biskup budził też kontrowersje, gdy na posiedzeniach Konferencji Episkopatu Włoch pojawiał się w sutannnie. Jednym z proboszczów pracujących pod zwierzchnictwem bpa Oliverii był Polak, x. Tomasz Jochemczyk, którego skiązkę opisującą posługę we Włoszech można zamówić tutaj.

Bp Mario Olveri, ktory posługę w diecezji pełnił 25 lat, zastąpi na miejscu ordynariusza kapłan ze zgromadzenia księży salezjanów.

 

 

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!