Suche Dni Adwentu. Piątek

suche dni

Choć post ten nie jest dziś w Kościele nakazany, to przecież gołym okiem widać, że potrzebne są nasze ofiary, czyny pokutne, wyrzeczenia. Warto skorzystać z tego zwyczaju i praktykować Suche Dni.

 

Piątek Suchych Dni

Temat piątku Suchych Dni pojawia się w ścisłym związku ze Złotą Mszą: drugą tajemnicą po Wcieleniu było nawiedzenie św. Elżbiety przez Maryję. Jeśli jednym słowem można byłoby wyrazić ducha tego dnia, byłoby nim słowo „Krzysztof” (2). Czcimy Najświętszą Maryję Pannę jako niosącą Chrystusa par excellence, my sami usiłujemy zawsze nosić Go w swojej duszy pełnej czystości uświęcającej łaski.

Kościołem pojednania jest kościół stacyjny pod wezwaniem Dwunastu Apostołów. Penitenci rzymscy otrzymywali tutaj rozgrzeszenie w Wielki Czwartek. W piątki każdego tygodnia Suchych Dni w ciągu roku jesteśmy wezwani do wynagradzania i pokutowania za grzechy popełnione w czasie minionego kwartału. Kościół pod wezwaniem Dwunastu Świętych Apostołów jest jedynym kościołem w Rzymie zbudowanym w stylu greckim i zawsze był uznawany za symbol jedności w Chrystusie wszystkich ludów, ze Wschodu i Zachodu, przez sakrament Chrztu. Odnowa duchowa i jedność w wierze wyrażona w dzisiejszej Mszy świętej prowadzi wszystkich bezpośrednio do przygotowań na przyjście Zbawiciela. Naszym przygotowaniem na przyjście Chrystusa w Boże Narodzenie jest oczyszczenie z grzechów i żal za nie. Za przykładem Matki Najświętszej, która przynosi ożywczą łaskę swego Syna do św. Elżbiety i św. Jana Chrzciciela, mamy potęgować Jego łaskę w swoich duszach, abyśmy mogli nieść uświęcającą moc tego Życia światu.

W ten piątek dzieci mogą przedstawić scenkę Nawiedzenia podobnie jak przedstawiały Zwiastowanie.

Można wyjaśnić proroctwo Izajasza z Lekcji Mszy świętej. Szczególnie zalecane wydaje się to w przypadku starszych dzieci, które mają wkrótce przystąpić do sakramentu Bierzmowania. Dary Ducha Świętego spoczywają przeobficie na kwiecie wyrastającym z Korzenia Jessego. Wypełnienie, które będzie ukazane, ma swoje źródło w nawiedzeniu przez Maryję i Jej Syna. Urządzając nasze przedstawienie wokół Zdrowaś Maryjo i naszej misji „Krzysztofowej” przekonamy się, że to dobra okazja, aby opowiedzieć dzieciom legendę o św. Krzysztofie i wyjaśnić, dlaczego jest patronem podróżujących. Nie będzie za wcześnie na udostępnienie starszym dzieciom literatury na temat „ruchu Krzysztofowego” (Christophers). Nadszedł czas, aby uczyli się, co znaczy postępować jak bierzmowani dorośli chrześcijanie, posiadający dary Ducha Świętego i wezwani do niesienia Chrystusa światu. Świeca adwentowa stanowi dziś główną dekorację domu. Bardzo prosto i mocno odzwierciedla w umyśle dziecka znaczenie bycia „Krzysztofem”. Jeśli wzrastamy w łasce i zanosimy innym Chrystusa, Maryja jest naszym najlepszym wzorem. Św. Jan Chrzciciel stanowi dla nas wzór pokuty i przykład, jak należy „prostować ścieżki”.

Nastąpił właściwy moment, by poza praktykowaniem innych obyczajów, o których mówiliśmy w związku z wieczorną modlitwą Anioł Pański, rozpocząć śpiewanie pieśni adwentowych poza domem. Dzieci powinny nieść Chrystusa innym przez śpiew, który w istocie zewnętrznie wyraża miłość i pobożność. Odtąd pieśni adwentowe można śpiewać krążąc od domu do domu. Dzieci można nauczyć wielu wspaniałych i poprawnych pod względem doktrynalnym pieśni, które przekazywałyby znaczenie Adwentu i nadejścia Zbawiciela swoim bliźnim.

 

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!