Raymond kard Burke: Ważne sprawy nie mogą wchodzić w tryby kościelnej biurokracji

Raymond kard. Burke

Biskupi świata są zobowiązani przejąć inicjatywę w walce z kulturą śmierci. Nie mogą czekać na rozmowy prowadzone podczas krajowych konferencji – powiedział w środę kardynał Raymond Leo Burke, arcybiskup Saint Louis, miasta w amerykańskim stanie Missouri.

Hierarchowie kościelni, którzy ponoszą indywidualną odpowiedzialność w tym zakresie, często nie chcą stać się liderami. Wolą przeczekać sprawę i ewentualnie odnieść się do niej na krajowych konferencjach swoich episkopatów. Kardynał Burke w wywiadzie dla lifesitenews.com przestrzegł przed takim postępowaniem, gdyż tak ważne sprawy jak ta, dotycząca cywilizacji śmierci nie powinny wchodzić w tryby kościelnej biurokracji.

Duchowny podkreślił, że zaangażowanie biskupów powinno być nieustanne, gdyż tylko taka forma walki z tą ideologią jest skuteczna. Biskupi Kościoła nie mogą ograniczać się jedynie do jednorazowych oświadczeń. Były abp. Saint Loius w USA, podkreślił również konieczność zachęcania wiernych do angażowania się w działania mające na celu wyparcie kultury śmierci z dzisiejszego świata. - Prawo moralne musi być przestrzegane – powiedział kard. Burke.

Kard. Burke podkreślił również ogromne znaczenie idei Marszów dla Życia, które rokrocznie są organizowane na całym świecie. - Wzrost liczby uczestników marszów w obronie życia, wskazuje na zmiany w postrzeganiu aborcji przez młodych ludzi. Aborcja jest czołową kwestią społecznej sprawiedliwości. Musimy bronić prawa do życia – zakończył Burke, który obecnie jest prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

Amerykański duchowny wspomniał również o problemie jakim są obawy wielu księży w kwestii marszów dla życia. Wielu z nich nie chce w nich uczestniczyć, uznając, że są to sprawy polityczne, w które nie powinny angażować się osoby konsekrowane. Kardynał Burke stanowczo skrytykował taką postawę, przywołując papieską encyklikę „Caritas in Veritate” mówiącą o konieczności obrony życia od poczęcia.


Paweł Ozdoba

Źródło: corrispondenzaromana.it


Za: http://www.pch24.pl

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!