Prymas powinien być bity i odrzucony

kard. Ledóchowski

Prezentujemy fragment wywiadu z prezesem Centrum Kultury i Tradycji, jaki ukazał się na portalu Fronda.pl:

 

Jakiego prymasa potrzebuje polski Kościół?

Kiedy patrzę na otaczający świat, na tendencje cywilizacyjne, kulturowe i moralne w tym świecie, to myślę, że wierni Kościołowi i Ewangelii muszą być w sposób całkowicie realny przygotowani na to, że będą bici i odrzuceni. Pewnie taki ma być też pasterz – prymas – gotowy na to, że będzie bity przez wrogów Ewangelii. Nie chodzi o bicie dosłowne (choć pewnie i takiego nie można zupełnie wykluczyć).

Co to znaczy konkretnie?

Chcę, żeby prymas polski był uderzany i odrzucany przez współczesny świat, za to tylko, że w sposób dobitny, wyraźny, głosi Chrystusową Ewangelię. W ten sposób stanie się spadkobiercą swoich poprzedników, wykaże więź z niektórymi prymasami w najnowszej historii, myślę tu o kardynale Mieczysławie Ledóchowskim, pruskim więźniu, kardynale Auguście Hlondzie, skazanym na tułaczkę, więzionym przez Niemców, czy kardynale Stefanie Wyszyńskim, też więzionym i odrzuconym przez antyewangeliczny system komunistyczny, także o kardynale Józefie Glempie, który, zdaje się, też był naznaczony znamieniem białego męczeństwa. (...)

Jakie sprawy poleciłbyś rozwadze nowemu Prymasowi?

Na pewno nie bez znaczenia będzie odniesienie się, uczciwe i rzetelne, do jednego z dokumentów poprzedniego pontyfikatu, do Summoorum Pontificum, w którym papież zachęca swoich braci w biskupstwie do pozbycia się lęków wobec dawnej liturgii. Myślę, że Benedykt XVI prosił o przezwyciężenie tych lęków, ponieważ widział, jak bardzo ważna jest liturgia, w tym starsza jej forma, w dziele rechrystianizacji, w dziele nowej ewangelizacji. Tutaj wciąż jest potrzeba podjęcia współpracy z wolą poprzedniego Ojca św., bo jej zabrakło w czasie, gdy dokument był ogłaszany. Zabrakło odwagi i otwarcia na nowe wyzwania. (...)

rozm. Tomasz Rowiński

całość tutaj

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!