Płacili najwyższą cenę!

24 sierpnia br. przypadła 70 rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionych Czesława Jóźwiaka, Edwarda Kaźmierskiego, Franciszka Kęsego, Edwarda Klinika, Jarogniewa Wojciechowskiego. Byli wychowankami oratorium salezjańskiego na ul. Wronieckiej w Poznaniu. W 1999 r. zostali oni ogłoszeni błogosławionymi przez Jana Pawła II.

W historiografii i hagiografii zwykło się ich określać mianem „Poznańskiej Piątki”. Ich historia jest piękna i tragiczna zarazem, podobnie jak wielu innych młodych ludzi, którzy podczas ostatniej wojny stanęli do walki o wolną ojczyznę. Już jesienią 1939 r. „Piątka” zaangażowała się w działalność konspiracyjną w Narodowej Organizacji Bojowej w swoim rodzinnym mieście. Podejrzewani przez gestapo o przynależność do tajnej organizacji politycznej zostali aresztowani w dniach 21 i 23 września 1940 roku, a potem więzieni w kolejno w Poznaniu (m.in. Fort VII), Wronkach, Berlinie, Zwickau i ostatecznie trafili do Drezna gdzie wykonano na nich wyrok śmierci przez zgilotynowanie. Podczas uwięzienia dali świadectwo chrześcijańskiej wiary, nie tylko nie upadając na duchu, ale także pocieszając innych współwięźniów. Przed samym wykonaniem wyroku napisali wzruszające listy do swoich krewnych, w których zapewniają ich o pamięci w niebie. Wielokrotnie były one później publikowane w wielu periodykach, jako listy spod gilotyny.

W związku z okrągłą rocznicą śmierci naszych bohaterów chcielibyśmy upamiętnić ich postaci w mieście, w którym się urodzili, wzrastali i w którym włączyli się w walkę o wolną Polskę płacąc za swoje zaangażowanie największą cenę. Główne uroczystości ku czci „Poznańskiej Piątki” zostały wkomponowane w akcję „Znicz Pamięci” organizowaną corocznie przez Instytut Pamięci Narodowej. Na program związany z błogosławionymi męczennikami składają się: msza św. o godz. 12. w kościele Wspomożycielki Wiernych przy ul. Wronieckej, gdzie przed wojną działało salezjańskie oratorium; zaraz potem odbędzie prezentacja najnowszej książki o oratorianach wydanej nakładem IPN i Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży. O 15.00 na Forcie VII odbędzie się „Apel Pamięci bł. Poznańskiej Piątki”, współorganizowany przez wiele patriotycznych środowisk. Na Apel zabieramy flagi narodowe oraz znicze. Uroczystości odbędą się 21 października 2012 r.

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!