Papież Franciszek: "Nie dla tych, którzy pragną, aby Mons. Guido Marini odszedł"

x. Guido Marini

Niedawno włoscy biskupi zakończyli "ad limina". Biskupi z Puglii byli najbardziej rozmowni ujawniając wiele szczegółów ze spotkań z papieżem.
Arcybiskup Bari, Francesco Cacucci, powiedział, że papież wezwał biskupów, aby ich życie liturgiczne było nacechowane skromnością i bez niepotrzebnego splendoru (“vivere il rapporto con la liturgia con semplicità e senza sovrastrutture”).
Biskup Conversano i Monopoli, Domenico Padovano, wspomniał, że biskupi z Puglii przedstawili papieżowi problemy, który wytworzyły się w Kościele po wprowadzeniu mszy w rycie klasycznym.
W odpowiedzi papież wezwał biskupów, aby byli czujni wobec skrajności pewnych grup tradycjonalistów, ale wezwał ich także, by także czerpali ze skarbca tradycji sprawiajac, aby współistniała ona w Kościele jako innowacja.
Rozwijając ten temat papież wskazał na to co sam zrobił:
"Zobaczcie. Wielu twierdzi, że mój mistrz ceremonii papieskich [Guido Marini] jest tradycjonalistą; i wiele osób, po moim wyborze, radziło mi, abym odsunął go i zastąpił. Odpowiedziałem "nie", właśnie dlatego, ponieważ ja osobiście mogę ubogacić sie przez jego przygotowanie tradycjonalistyczne, a jednocześnie także i on może otworzyć się bardziej i wzbogacić się o moje spojrzenie bardziej wyemancypowane."

 

Przypominamy, że jest jeszcze do nabycia unikatowa w języku polskim publikacja ze swoistym liturgicznym Credo mistrza papieskich ceremonii. Jest ona do nabycia tutaj.


Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!