Nie stawiać Kościoła na głowie!

Kościół jest ciałem mistycznym Chrystusa, a głową tego ciała i w tym ciele jest sam Pan. Toteż wszystko pozostaje w należytym porządku, a ów żywy organizm Kościoła może się spełniać bezpiecznie, ciesząc się dobrym zdrowiem, jeżeli (tudzież na ile) Pan Jezus - jako głowa - zajmuje w nim zdecydowanie najwyższe oraz centralne miejsce. Panu winno być wszystko poddane, na Niego ukierunkowane, ku Niemu też wszystko powinno zmierzać. Taki jest jedyny właściwy kierunek na drodze zbawienia - w imię niepodważalnej z punktu widzenia wiary zasady chrystocentryzmu.

W sprzeczności z tą zasadą pozostaje - jakże współcześnie popularna - antropocentryczna mentalność. Zgodnie z takim sposobem myślenia człowiek zawłaszcza sobie najwyższą pozycję Pana Boga i siebie pragnie umiejscowić w centrum, pozostawiając niejako swemu Stwórcy i Odkupicielowi miejsce w tle czy na uboczu. Oczekuje się, aby kapłan “wychodził na przeciw ludziom” w rozumieniu schlebiania ich upodobaniom oraz zaspokajania potrzeb określanych czy wręcz narzucanych przez nich samych. Księża mieliby “przyciągać” wiernych do Kościoła, zapewniając w nim na ogół tandetnie wygodne i miłe spędzanie czasu. Miałyby temu służyć rozmaite prześmieszne atrakcje i gadżety. Najlepiej, żeby ksiądz się “powygłupiał” w ramach mającej zastąpić poważną liturgię dziecinnej zabawy, tak aby było śmiesznie i bezproblemowo. Podobnie bezproblemowo winien on świadczyć “usługi duszpasterskie” na żądanie: ochrzcić, pobłogosławić, wypisać kwit, pochować, a nie czepiać się i nie wymagać... Niechby ludziom ułatwiał i umilał życie doczesne, pomagał zapomnieć o piekle i nie przesadzał z tym prowadzeniem do Pana Boga..!

x. Roman A. Kneblewski

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!