Kim będzie nasz Papież

biskup rzymu

Po raz pierwszy od dawien dawna zadajemy sobie takie pytania. Jaka jest odpowiedź?

Pełna tytulatura każdego papieża brzmi:

Biskup Rzymu

Wikariusz Jezusa Chrystusa
Następca Księcia Apostołów
Najwyższy Kapłan Kościoła Powszechnego
Prymas Włoch
Arcybiskup i Metropolita Rzymskiej Prowincji Kościelnej,
Głowa Państwa Watykańskiego
Sługa Sług Bożych

Od 28 II 2013 r. Benedykt XVI przestanie być papieżem a zatem przestanie być wszystkim powyżej. Będzie można mówić o nim były papież, były Biskup Rzymu, były Wikariusz Jezusa Chrystusa względnie papież senior, Biskup Rzymu Senior, Najwyższy Kapłan Kościoła Powszechnego Senior itp. Niezależnie od tego, czy były papież, czy papież senior, czy papież emeryt - wszystkie te określenia mówią o tym, kim był i jakie stanowiska zajmował. W żadnym razie nie oznacza zajmowania ich nadal pod jakimkolwiek, nawet honorowym czy kurtuazyjnym względem.

Uwaga: będzie byłym arcybiskupem metropolitą metropolii (prowincji kościelnej, czyli grupy kilku diecezji) ale nie będzie byłym arcybiskupem Rzymu, bo nie ma archidiecezji Rzymu. Diecezja Miasta albo diecezja rzymska nie jest archi - . Metropolia rzymska to rzadki przypadek metropolii w której siedziba metropolity nie jest archidiecezją (choć, żeby rzecz jeszcze bardziej skomplikować, w metropolii rzymskiej jest archidiecezja Gaety, ale nie jest siedzibą metropolity).

Po 28 II 2013 r. Józef Ratzinger nie będzie też na powrót kardynałem. Kardynałem przestał być w momencie wyboru na papieża i jeśli nowy papież na nowo go kardynałem nie mianuje to nie odzyskuje tej godności automatycznie.

Po 28 II 2013 r. Józef Ratzinger będzie natomiast nadal po prostu biskupem. Będzie miał władzę bierzmowania, udzielania święceń itp. - oczywiście tylko za zgodą biskupa miejsca, w którym ewentualnie miałby takiej posługi dokonywać.

Czy po 28 II 2013 r. Józef Ratzinger nadal będzie Benedyktem a jeśli tak, to czy z numerem XVI? Precedensy nie są jednoznaczne: Grzegorz XII w 1415 r. wrócił do swojego imienia i nazwiska sprzed wyboru. Podobnie postąpił Celestyn V w 1294 r. - ale po kanonizacji czczony jest jako św. Piotr (imię chrzestne) Celestyn (imię papieskie). Jak będzie w przypadku Józefa Ratzingera?

Zobaczymy.
Za: http://misiekurialne.blogspot.com/2013/02/kim-jest-papiez-czyli-kim-bedzie-jozef.html

 

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!