Jubileuszowa Ogólnopolska Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej na Jasną Górę

claromontana

Jubileuszowa 10. Ogólnopolska Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej – Tradiclaromontana2015 z udziałem kilkuset osób trwa w dniach 20-21 listopada na Jasnej Górze. Organizatorem dorocznych pielgrzymek Tradiclaromontana jest Fundacja Inicjatywa Włodowicka.

Ogólnopolskie Pielgrzymki Wiernych Tradycji Łacińskiej na Jasną Górę są organizowane począwszy od roku 2004. Są one istotnym elementem duchowości, scalającym coraz liczniejsze Wspólnoty Tradycji Łacińskiej w Polsce i dającym możliwość budowy wspólnoty w wymiarze ogólnokrajowym.

„Dzisiaj od rana kapłani, którzy przybyli z wiernymi, w sposób indywidualny sprawują Mszę św. przy dostępnych nam ołtarzach, gdyż zgodnie z dawnym obyczajem liturgicznym każdy kapłan sprawuje sam Mszę św. - opowiada o. Krzysztof Stępowski, redemptorysta, duszpasterz Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej w Arch. Warszawskiej, kapelan pielgrzymki – W Polsce jest ponad 30. stałych miejsc celebracji Mszy św. W ostatnim okresie przybyły może 1-2 miejsca na sposób stały, czy to celebracja tygodniowa, czy w którąś niedzielę miesiąca, zanim środowisko lokalne się nie wzmocni, żeby wierni byli podczas tej celebracji, gdyż wtedy kapłan życzliwie modli się z nimi. Okresowo w ostatnich miesiącach kapłani przebywający w Polsce czy na wakacjach, w rozlicznych miejscach, kościołach, sanktuariach, przy pielgrzymkach, spotkaniach, celebrują dla tych środowisk tradycyjną liturgię”.

W sobotę, 21 listopada o godz. 10.30 w bazylice została odprawiona Msza św. sprawowana wedle formularza „Fundamenta eius”.

Eucharystii przewodniczył ks. Grzegorz Śniadoch, duszpasterz tradycji łacińskiej z Białegostoku, a homilię wygłosił ks. Paweł Korupka, duszpasterz ze Szczecina.

„Od wielu lat duszpasterstwa z całej Polski zjeżdżają się tutaj na Jasną Górę, aby tutaj u naszej Matki ofiarować siebie, ofiarować swoje rodziny i ofiarować swoje duszpasterstwa Panu Bogu i Najświętszej Maryi Pannie – mówił w homilii ks. Paweł Korupka – Ale co to znaczy ofiarować się? Ofiarować się to przede wszystkim oddać się komuś na własność, ofiarować się i oddać siebie na własność to znaczy oddać swoją dusze i swoje ciało, ofiarować się to uznać swoją zależność od tego, komu się ofiarowujemy, ofiarować się to oddać siebie do całkowitej dyspozycji, ofiarować się to znaczy być poddanym. Ofiarować to nie należeć już do siebie, ale tak jak nasz Ojciec Święty, rodak, w swoim zawołaniu napisał ‘Totus Tuus’, być całym dla Pana Boga, dla Matki Najświętszej”.

Na zakończenie Mszy Świętej pielgrzymi odśpiewali modlitwę w intencji Ojca Świętego Franciszka „Oremus pro pontifice nostro Francisco” oraz hymn 'Ciebie Boga wysławiamy' z racji jubileuszowej 10. pielgrzymki.

 

W pielgrzymce wzięło udział ok. 400 pielgrzymów. Przybywali na Jasną Górę indywidualnie, a także autokarami, które zmierzały na Jasna Górę czterema szlakami:

- szlakiem św. Andrzeja ze Szczecina, poprzez Zieloną Górę, Legnicę, Wrocław;

- szlakiem św. Jakuba Większego z Szamotuł, poprzez Poznań, Pobiedziska, Wrześnię, Strzałkowo, Łódź;

- szlakiem św. Tomasza z Białegostoku, przez Warszawę;

- szlakiem św. Szymona z Zamościa, przez Lublin, Radom i Kielce.

 

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!