Jak otworzyć się na łaskę Miłosierdzia?

Cozel Spowiedź

Właśnie skończyłam lekturę wznowienia książki ks. Feliksa Cozela SJ „Spowiedź: jaką być powinna i jak się do niej gotować.” Podsumowując w jednym zdaniu: lektura obowiązkowa dla każdego katolika.

Książka ks. Cozela, choć jest reprintem (po redakcji językowej, dzięki której łatwiej się ją czyta współczesnemu człowiekowi), zawiera ponadczasowe wskazówki dotyczące dobrej spowiedzi. O wielu z tych ważnych kwestii wspomina się dziś rzadko. O tym, jak powinien wyglądać żal za grzechy, kiedy spowiedź jest nieważna, jak ma wyglądać pokuta, zadośćuczynienie, postanowienie poprawy.

Książka, a właściwie poradnik, pisany jest przez doświadczonego spowiednika, co oznacza, że zamiast teoretycznych rozważań teologicznych, zawiera praktyczne przykłady i wskazówki. To język żywy, pobudzający wyobraźnię, poruszający sumienie. Pisana ponad sto lat temu w doskonały sposób wychwytuje typowe problemy ze spowiedzią, typowe usprawiedliwienia towarzyszące złemu przygotowaniu do spowiedzi. Natura ludzka jest niezmienna, a ksiądz Cozel idealnie uchwycił psychologiczne mechanizmy fałszywych samousprawiedliwień, uniemożliwiających dobrą spowiedź. Pokazuje też, jak sobie z nimi radzić.


Okazało się, że sam pomysł, że spowiedź może być niedobra, niedobrze przygotowana jest dla kolegi całkowitym novum. Wydawałoby się, że sam fakt zrobienia rachunku sumienia i wyrecytowania odpowiednich formułek zapewnia skuteczność sakramentu. A jednak nie. Dlatego książka jest bardzo potrzebna. Dzięki niej nie będziemy uważać, że łaska spływa automatycznie za sam fakt pojawienia się w konfesjonale. Dzięki niej będziemy w stanie dobrze się przygotować do spowiedzi, tak by była jak najbardziej owocna.

 

Bogna BiałeckaCałość na:.pch24.pl

Książkę w promocyjnej cenie można nabyć tutaj

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!