Inauguracja Akademii w Poznaniu: "Dla katolika nader ważna jest kultura umysłu"

x. Roman Kneblewski

 

Teraz Poznań!

 

 

 

O tym,  że takie przedsięwzięcia, jak Akademia Tradycja i Przyszłość, spotykają się z zainteresowaniem, wiadomo na podstawie tego, jak jest przyjmowana przez duszpasterzy i słuchaczy. W trakcie drugiego roiku funkcjonowania Akademii w Warszawie, gdzie Centrum Kultury i Tradycji organizuje ją wespół z Duszpasterstwem Wiernych TYradycji Łacińskiej Archidiecezji Warszawskiej, przyszedł czas na Wielkopolskę. W sobotę 15 lutego, w kościele Maryi Królowej na poznańskiej Wildzie,x. prałat Roman Kneblewski, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy, znany z duszxpasterskiego zapału i apologii kultury katolickiej we wszystkich dziedzinach życia, celebrował Mszę św. inaugurującą pierwszy semestr Akademii Tradycja i Przyszłość.

 

 

 

 

 

Na pierwszy wykład Akademii, wygłoszony przez Księdza dr. Romana Kneblewskiego, przybyło ponad stu słuchaczy. Sala, na której odbywał się wykład pękała w szwach, a uczestnicy stali również na korytarzu. Mimo soboty i niezbyt zachęcającej do wyjścia z domu pogody, na inaugurację pierwszego roku Akademii przybyły osoby w różnym wieku i z różnym bagażem doświadczeń. Zgromadzonych w imieniu organizatorów przywitał Arkadiusz Robaczewski, prezes Centrum Kultury i Tradycji. Następnie, jako gospodarz miejsca i inicjator zaszczepienia Akademii na gruncie poznańskim, głos zabrał x. Marcin Węcławski, proboszcz parafii Maryi Królowej na poznańskiej Wildzie. Przywitał wszystkich zgromadzonych i zwrócił uwagę, jak ważna w naszej wierze jest dbałość o kulturę umysłu. Tej kulturze ma służyć zainaugurowana właśnie Akademia. Podkreślił także, że frekwencja, która niezwykle cieszy, pozwala mieć nadzieję, że są ludzie, którym zależy na pogłębianiu zdrowej, katolickiej wiedzy. - Kiedy ktoś wspomniał, że trzeba awaryjnie przygotować większą salę, bo ta w Domu Parafialnym może nie pomieścić wszystkich, byłem trochę sceptyczny wobec tej wizji. Jak się okazało, zupełnie niesłusznie.

 

Wykład inauguracyjny x. dra Romana Kneblewskiego, pt. Tradycja w odwiecznej walce rozpalił w uczestnikach ciekawość kolejnych spotkań w ramach Akademii. Jeśli na sali był ktoś niezdecydowany, jeśli zastanawiał się, czy brać udział w wykładach Akademii Tradycja i Przyszłość, to po tym wykładzie z cała pewnością zdecydował się uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Prelegent ukazał dzieje jako odwieczną wojnę, której pierwszy akt rozegrał się między Trzykroć Świętym Bogiem i wiernym Mu wojskiem anielskim, a aniołami zbuntowanymi. Od tamtego czasu każdy, kto chce być wierny Bogu, Jego przykazaniom i Jego łasce - musi toczyć bój. Szatan niszczy hierarchię, wprowadza kłamstwo i zamęt, niszczy obyczaje i zabija obraz Boga w duszy człowieka. Intensywność boju coraz bardziej się natęża, a działania nieprzyjaciół Boga stają coraz bardziej wyrafinowane: Szatan jest mistrzem kłamstwa – mówił x. Kneblewski. - Nie mówi, że chce zniszczyć Kościół katolicki. On tylko chce go „zreformować”, „trochę zmienić”. Dlatego potrzebny jest silny oręż do walki z nim. Poza dbałością o życie łaską konieczne jest rozumienie nurtów ideowych, które toczą się przez świat, znajomość historii, a także filozofii i teologii. Bez tej wiedzy jesteśmy bezbronni.

 

Cisza jaka zalegała na sali pełnej ludzi świadczyła wymownie o ważności wypowiadanych podczas całej prelekcji słów.

 

- Chciałam tej Akademii w Poznaniu – przyznała Bogna Białecka, współorganizatorka i koordynatorka poznańskiej Akademii – bo zainteresowała mnie szczególnie jedna sprawa: dlaczego dzieci porządnych rodziców, nie zawsze idą w ich ślady. I doszłam do wniosku, że powód jest prosty. Sam przykład rodziców nie wystarczy. Rodzic musi mieć wiedzę, aby mógł z dzieckiem rozmawiać na tematy ważne. Akademia Tradycja i Przyszłość daje możliwość zyskania takiej wiedzy.

Uczestnicy pierwszych zajęć, także nie kryli radości z powodu otwarcia Akademii w Poznaniu.- Zastanawiałem się, czy zapisać się na wykłady, bo szczerze mówiąc w soboty zawsze znajdzie się jakieś zajęcie – mówił jeden z uczestników. - Ale teraz nie mam już wątpliwości. Warto poświęcić swój czas na tak ważne sprawy.


Za tydzień kolejne spotkanie w ramach Akademii Tradycja i Przyszłość. Tym razem uczestnicy wykładów poznają podstawy filozofii, które zaprezentuje Arkadiusz Robaczewski. Wszystkich tych, którzy chcieliby jeszcze dołączyć do grupy, która właśnie zainaugurowała swój pierwszy semestr w Akademii w Poznaniu, zapraszamy do kontaktu. Potrzebnych informacji udzielą pracownicy Centrum Kultury i Tradycji. Adres e-mail: sekretariat@wieden1683.pl; tel. 22 258 47 22 lub 601 313 375. Prosimy pamiętać, że ilość miejsc jest ograniczona wielkością sali. O przyjęciu do Akademii decyduje kolejność zgłoszeń.

 

(kr)

 

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!