Gospodarek na Rebelya.pl: Książka niewygodna dla środowisk "Kościoła otwartego"

de Mattei


Nie dziwi, że książka Roberto de Mattei "Sobór Watykański II. Historia dotąd nieopowiedziana" została przemilczana w środowiskach tzw. „Kościoła otwartego”, bo ciężko dyskutować z rzetelną interpretacją faktów, a te często musiałyby uczciwych intelektualnie zwolenników ideologicznego, „lewicowego” patrzenia na ostatni sobór, sprowokować do fundamentalnej weryfikacji poglądów - pisze Dawid Gospodarek.

 

Odkąd papież Jan XXIII zwołał drugi sobór watykański, minęło już prawie pięćdziesiąt jeden lat. Na ten czas Benedykt XVI, ostatni papież, który brał aktywny udział w tym ważnym wydarzeniu, jakim było Vaticanum II, ogłosił Rok Wiary. Pięćdziesiąt lat po soborze, w którym wielu doszukiwało się nowego zesłania Ducha Świętego, przyczyny nowej wiosny Kościoła, papież widzi potrzebę rozbudzania, a czasem wskrzeszania wiary. Od lat wielu (w tym Józef Ratzinger) wskazywało na duży kryzys, jaki dotknął Kościół po soborze. Stawiano różne diagnozy, a niektórzy nie krępowali się przyczyn kryzysu dostrzegać nawet w samych dokumentach soborowych.

 

Jednym z problemów, jakie przed zainteresowanymi stawia sobór, jest nowy język, jakim postanowiono formułować ustalenia ojców. Często jest wieloznaczny, stwarzający możliwość całego wachlarza interpretacji. Z tym też cały czas mamy do czynienia, za przykład posłużyć może chociażby sprawa liturgii czy wolności religijnej.

 

Żeby zrozumieć sobór i odnaleźć się w dyskusjach i sporach okołosoborowych, nie wystarczy sięgnięcie do konstytucji, dekretów i deklaracji Vaticanum II, często niedoskonale przetłumaczonych. Niezbędnym jest poznanie okoliczności, w jakich sobór zwołano, wydarzeń, jakie mu towarzyszyły, ludzi, którzy go tworzyli i prądów filozoficzno-teologicznych, jakie stanowiły dla nich zaplecze, a także sytuacji społeczno-politycznej ówczesnego świata.

 

Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683 przyszło z pomocą polskiemu czytelnikowi, wydając świetną książkę włoskiego historyka, prof. Roberto de Mattei, zatytułowaną „Sobór Watykański II. Historia dotąd nieopowiedziana”.

 

Wydawałoby się, że tytuł jest przesadą – przecież przez minione pięćdziesiąt lat również po polsku wydano wiele publikacji poświęconych ostatniemu soborowi, między innymi wyśmienitą książkę „Ren wpada do Tybru” ojca Ralpha Wiltgena SVD. Dzieło prof. Roberto de Mattei jest zupełnie inne. Ciekawe przede wszystkim dlatego, że jako napisane w dłuższej czasowej odległości od soboru, i to przez historyka, zawiera w sobie nie tylko zbiór historycznych faktów, ale przytacza je w taki sposób, że stają się analizami, na podstawie których czytelnik sam może wyciągać wnioski, a  bardziej lub mniej subtelne interpretacje i sugestie autora stanowić mogą często ciekawy motyw do twórczego sporu.

 

Włoski historyk rzetelnie opisuje wyjątkowość drugiego soboru watykańskiego, wyjaśniając czym różni się on od wszystkich pozostałych. Wprowadza w sytuację Kościoła przedsoborowego, omawiając pontyfikat Piusa XII, zapoznaje czytelnika z problematyką modernizmu, dokładnie analizuje „rodzenie się” soboru papieża Jana. Wnikliwej analizie poddane są wydarzenia soborowe i okołosoborowe. Teologia, polityka, różne frakcje... Z pewnością zainteresują nas wątki polskie, aczkolwiek pewnych ciekawych kwestii nie poruszono (np. zagadnienia nagłego zainteresowania aparatu PRL mariologią...). De Mattei nie obawia się opisywać spraw kontrowersyjnych, takich jak zaangażowanie obcych wywiadów czy masonerii. Autor jest świetnie zorientowany nie tylko w faktach historycznych, ale również w teologii.

 

Niektórych czytelników może zrazić np. śmiałe nazwanie na początku książki posoborowej epoki „patologią rozwijającą się na zdrowym ciele”, jednak po przeczytaniu całości, przeanalizowaniu przytoczonych faktów i skutków pewnych wydarzeń, trudno z taką opinią się nie zgodzić, oraz dziwić się emocjom, jakie dają się odczuć w tak dobranych słowach. Wartościowe jest to, że książka nie kończy się na opisie finiszu soboru, tylko przez prawie pięćdziesiąt stron ostatniego rozdziału, analizowana jest również właśnie epoka posoborowa.

 

Nie dziwi, że książka została przemilczana w środowiskach tzw. „Kościoła otwartego”, bo ciężko dyskutować z rzetelną interpretacją faktów, a te często musiałyby uczciwych intelektualnie zwolenników ideologicznego, „lewicowego” patrzenia na ostatni sobór, sprowokować do fundamentalnej weryfikacji poglądów.

 

 

Dawid Gospodarek

 

Książkę można kupić TUTAJ

Omówienie ukazało się na rebelya.pl

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!