Francuscy seminarzyści w nadzwyczajnej formie

Forma nadzwyczajna

Ordynariusz diecezji Fréjus-Toulon biskup Dominique Rey nakazał, by w trakcie formacji seminaryjnej każdy kleryk, który chciałby sprawować Mszę św. w nadzwyczajnej formie, otrzymał odpowiednie wsparcie. W tym celu powołano do życia specjalny ośrodek, w którym alumni tej, jak i innych diecezji, mogliby nabyć nie tylko wiedzę, ale regularnie uczestniczyć w „tradycyjnej” liturgii.

Dyrektorem nowego domu formacyjnego został ks. Marc de Saint-Sernin, który niedawno zakończył studia patrystyczne w Rzymie. Seminarzyści przywiązani do starszej formy rytu rzymskiego będą uczestniczyć w zajęciach diecezjalnego seminarium, prowadząc równocześnie życie wspólnotowe nakierowane na poznanie skarbca tradycji Kościoła. Codziennie będą uczestniczyć we Mszy św. według Mszału bł. Jana XXIII, raz w tygodniu uczestnicząc w liturgii sprawowanej w zwykłej formie rytu rzymskiego. Równocześnie, w trakcie formacji i w życiu wspólnotowym szczególną uwagę kandydaci do kapłaństwa będą przykładać do kultywowania chorału gregoriańskiego i łaciny, liturgia godzin sprawowana będzie według brewiarza obowiązującego przed „reformą” liturgiczną.

Święcenia sprawowane będą osobiście przez biskupa Rey’a według starych ksiąg liturgicznych. Duchowni, którzy ukończą ośrodek formacyjny, zostaną skierowani do pracy duszpasterskiej w parafiach, gdzie mają odprawiać w zwyczajnej jak i nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Formacja rozpocznie się już we wrześniu bieżącego roku.

źródło: pch24.pl/riposte-catholique.fr

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!