Dziś VIII rocznica obowiązywania "Summorum Pontificum"

benetykt XVI

Osiem lat temu, 14 września 2007 roku zaczęły obowiązywać przepisy ogłoszonego 7 lipca tego roku motu proprio Benedykta XVI Summorum Pontificum.  Dokument ten znosił ograniczenia, którym podelgała możliwośc sprawowania liturgii katolickiej według starszych ksiąg liturgicznych, w tym mszy św. w klasycznym rycie rzymskim. Bezpośrednio po tej dacie bardzo dynamicznie i licznie powstawały ośrodki i wspólnoty, które korzystały z "uwolnienia" liturgii, jakoa od wieków była sprawowana w Kościele, a która w latach po II Siborze Watykańskim nagle, wskutek samowoli administracji kościelnej różnych szczebli, niemal całkowicie zniknęła z Kościoła. Dziś wierni praktykujący liturgię, która przez wieki kształtowała duchowość katolików są coraz lepiej działającmi wspólnotami, które zaczynają być postrzegane jako awangarda tzw. "nowej ewangelizacji."

Benedykt XVI nie przywrócił mszy trydenckiej by zadowolić tzw. tradycjonalistów. Ten Papież, tak przenikliwie i trafnie diagnozujący stan współczesnego świata, Kościoła i kondycję duchową człowieka dostrzega, że chrystocentryczna liturgia, w której nawet zewnętrznym kształcie ujawnia się jej cel, czyli oddanie chwały Trójcy Świętej, jest potrzebna światu, Kościołowi i człowiekowi jak ożywcza krew.

Dziękujemy dziś Panu Bogu i Maryi, że, chociaż wciąż obecne są ograniczenia, przybywa wiernych i wspólnot kształtujących swa wiarę i religijność przez odwieczną, katolicką liturgię.

 

ar

 

Tekst Summorum Pontificum

 

Tutaj można nabyć książkę pt. Msza po dawnemu się odprawia, zawierającą wywiady z kapłanami, którzy w swoim kapłaństwie odkryli starszą liturgię

 

Tutaj można znaleźć większość miejsc w Polsce, w których sprawowana jest msza św. trydencka

Tutaj można znaleźć adresy kaplic Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X.

 

 

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!