Bractwo Kapłańskie św. Piusa X. Słowa, które budzą nadzieję!

Bp B. Fellay

Przełożony Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X bp Bernard Fellay oświadczył, że lefebryści chcieliby w Kościele katolickim mieć autonomię w stosunku do biskupów diecezjalnych. W wywiadzie udzielonym portalowi informacyjnemu Bractwa, DICI, hierarcha przypomniał jednocześnie zastrzeżenia lefebrystów odnośnie do ekumenizmu, dialogu międzyreligijnego i wolności religijnej.

 

/

Przestrzegł członków Bractwa przed "wymyślaniem idei Kościoła idealnego", którego nie ma w rzeczywistości. Dlatego nie można czekać aż będzie on "oczyszczony ze wszystkich błędów". Wystarczy "spojrzeć na przeszłość Kościoła: często a nawet prawie zawsze dostrzeże się tam błędy rozpowszechnione w Kościele". A mimo to "święci reformatorzy nie opuszczali go, by zwalczać błędy". Od najdawniejszych czasów "biskupi pracowali pośród błędów, by przekonać do prawdy tych, którzy się mylili". - Jesteśmy proszeni, by przyjść i pracować tak jak to czynili wszyscy święci reformatorzy wszystkich czasów - stwierdził bp Fellay.Jego zdaniem Bractwo powinno mieć w Kościele status nie tyle prałatury personalnej, jak Opus Dei, lecz raczej podobny do ordynariatu polowego. Chodzi o to, aby posiadać "zwyczajną jurysdykcję nad wiernymi". - W ten sposób bylibyśmy czymś w rodzaju diecezji, której jurysdykcja rozciągałaby się na wszystkich wiernych niezależnie od ich miejsca zamieszkania - wyjaśnił bp Fellay.Wszystkie kościoły, kaplice, przeoraty, szkoły i zgromadzenia afiliowane do Bractwa byłyby tym samym uznane, mając rzeczywistą autonomię w pełnieniu swojej posługi. Nadal jednak budowa nowej kaplicy czy powstanie nowego dzieła wymagałyby zgody miejscowego ordynariusza, co tu i ówdzie mogłoby napotykać na trudności. - Prawdopodobnie mielibyśmy także problem przeciwny, to znaczy nie bylibyśmy w stanie odpowiedzieć na prośby pochodzące od zaprzyjaźnionych biskupów. Wyobrażam sobie, że ten czy ów biskup mógłby powierzyć nam formację przyszłych księży w swojej diecezji - stwierdził przełożony Bractwa.Zastrzegł, że "w żadnym wypadku" relacje Bractwa z biskupami nie przypominałyby tych "między zgromadzeniem zakonnym a biskupem", lecz "biskupa z innym biskupem", tak jak np. wiernych diaspory ukraińskiej czy ormiańskiej, które mają własne jurysdykcje we Francji.

 

sm/KAI

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!