Ad multos annos, Ojcze święty!

Benedykt XVI obchodzi 85. rocznicę urodzin. - Dla papieża urodziny będą całkowicie normalnym dniem pracy – zapowiedział prywatny sekretarz papieża ks. prałat Georg Gänswein. W najbliższych dniach papieżowi będzie towarzyszył jego brat 88-letni ks. prałat Georg Ratzinger.


Mimo normalnego dnia pracy dostojnemu Jubilatowi złożą życzenia biskupi z Niemiec oraz osobistości życia politycznego i społecznego z Bawarii. O godz. 9.00 niemieccy biskupi z przewodniczącym episkopatu, abp. Robertem Zollitschem na czele, będą wraz z Benedyktem XVI sprawowali Mszę św. w kaplicy Paolińskiej Pałacu Apostolskiego. W Mszy św. będzie uczestniczyła delegacja z Bawarii z premierem Horstem Seehoferem.

 

Po liturgii papież przyjmie na audiencji prywatnej biskupów niemieckich, a następnie premiera i pozostałych członków delegacji. Biskupom z południa Niemiec towarzyszyć będą abp Zollitsch z Fryburga Bryzgowijskiego oraz kard. Friedrich Wetter, arcybiskup-senior Monachium i Fryzyngi. Kard. Wetter był od 1982 do 2008 roku następcą kard. Josepha Ratzingera jako arcybiskup Monachium.

 

Wizyta w Rzymie z okazji 85. urodzin papieża odbędzie się z inicjatywy obecnego arcybiskupa Monachium i przewodniczącego Bawarskiej Konferencji Biskupów, kard. Reinharda Marxa.


Natomiast 20 kwietnia br. z okazji 85. urodzin Benedykta XVI orkiestra symfoniczna „Gewandhaus” z Lipska da koncert w auli Pawła VI w Watykanie. W jej wykonaniu przedstawiona zostanie II Symfonia B-dur, op. 52, znana jako „Lobgesang” („Hymn Chwały”) Felixa Mendelssohna.

 

Kończąc 85 lat Benedykt XVI jest najstarszym urzędującym papieżem od 100 lat. W historii Kościoła katolickiego najstarszym papieżem był Leon XIII (Vincenzo Gioacchino Pecci, 1878-1903), który zmarł w wieku 93 lat. W XIX w. najdłużej urzędującym papieżem w czasach nowożytnych był bł. Pius IX (Giovanni Maria Mastai-Ferretti, 1846-78), który zmarł, mając 85 lat i 9 miesięcy, a w wieku XVIII - Klemens XII (Lorenzo Corsini, 1730-40), który żył prawie 88 lat.


Benedykt XVI jest także starszy od swego poprzednika bł. Jana Pawła II, który zmarł sześć tygodni przed swoimi 85. urodzinami.


Czytaj więcej: http://www.pch24.pl/benedykt-xvi-konczy-85-lat,1758,i.html#ixzz1sD9GFnFp

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!