Abp Marceli Lefebvre: "Czyż nie nadszedł własnie moment powiedzenia tego, co myślimy o Soborze..."

de Mattei

Przytaczamy kolejne fragmenty naszej książki. Jest ona do nabycia tutaj

Od początku jedenym z głównych celów działalności ekumenicznej kardynała Bei były relacje z patriarchą Moskwy głową kościoła państwowego zawładniętego przez Kreml. „Patriarchą Moskiewskim i Wszechrusi był wówczas metropolita Aleksy, następca od 1945 roku patriarchy Sergiusza, którego wizje polityczno-religijną podzielał: Moskwa jako „trzeci Rzym” miała się stać w tym samym czasie stolicą światową proletariatu i powszechną stolicą chrześcijaństwa. Od 31 stycznia 1959 roku Jurij Żukow, prezydent Państwowego Komitetu ds. Zewnętrznych Stosunków Kulturowych Rady Ministrów ZSRR, przygotowywal notę dla Komitetu Centralnego na temat nadchodzącego Soboru. W swoich propozycjach zasugerował: 1) organizowanie spotkań międzywyznaniowych „dla pokoju; 2) przyjęcie do Rady Ekumenicznej Kościołów (WCC) wszystkich Kościołów będących w ZSRR, począwszy od Patriarchatu Moskiewskiego; 3) zwołanie przez prawosławie rosyjskie panortodoksyjnego soboru do roku 1961. Obawy Żukowa polegały na tym, że Watykan mógłby doprowadzić do bezpośredniego kontaktu z patriarchatem Konstantynopola, izolując w ten sposób politycznie Kreml, chodziło zatem o „przeskoczenie” Konstantynopola, aby umożliwić Moskwie uprzywilejowany kontakt z Watykanem i Janem XXIII. (...)


W 1968 roku mons. Lefevbre będąc w Rzymie zwrócił się do biskupa Campos:

Czyż nie nadszedł właśnie moment powiedzenia tego, co myślimy o soborze, przebadania każdego schematu, aby pokazać wieloznaczności, fałszywe tendencje, poprosić o utworzenie komisji interpretacyjnej, a wręcz nawet powołanej do ponownego przejrzenia tekstów? Osobiście nie waham się mówić o tym podczas wszystkich moich rozmów. Szykuję się do napisania artykułu na następujący temat: duch posoborowy nie ma nic wspólnego z soborem.

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!