Franciszkanie Niepokalanej proszą "Ecclesia Dei" o ustanowienie odrębnego instytutu

Franciszkanie Niepokalanej

 

Około 200 członków zgromadzenia Franciszkanów Niepokalanej, któremu zakazano celebrowania Mszy Świętej w rycie trydenckim, zwróciło się do papieskiej Komisji Ecclesia Dei o ustanowienie odrębnego instytutu, który będzie mógł swobodnie sprawować Mszę Św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego - ujawnił ks. John T. Zuhlsdorf.

 

Poprzednio papież Franciszek zaaprobował dekret Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, zakazujący Franciszkanom Niepokalanej celebrowania Mszy Świętej w rycie trydenckim. Wszedł on w życie 11 sierpnia.

 

W istocie mamy do czynienia z oczywistą niesprawiedliwością wobec Franciszkanów Niepokalanej. Ten instytut zakonny, założony przez ojców Stefano Marię Manellego i Gabriele Marię Pellettieriego, jest jednym z najbardziej kwitnących zgromadzeń kościelnych biorąc pod uwagę liczbę powołań, autentyczność życia duchowego,  wierność ortodoksji i Rzymowi. W sytuacji anarchii liturgicznej, teologicznej i moralnej, w jakiej się dziś znajdujemy, Franciszkanów Niepokalanej należałoby uznać za wzór życia zakonnego" -  komentował Roberto de Mattei. Franciszkanie Niepokalanej wyróżniają się surowością i ubóstwem, przynależącymi do franciszkańskiego charyzmatu.


W ciągu ostatnich miesięcy doszło za sprawą Watykanu nie tylko do nałożenia liturgicznych restrykcji, ale i zmian władz zgromadzenia. Dotychczasowe kierownictwo zostało zastąpione przedstawicielami mniejszościowej grupy, dążącej do odejścia od tradycyjnej pobożności.


Przeczytaj także: "Kolejne zmiany u Franciszkanów Niepokalanej" oraz "Krytyka zakazu Mszy św. trydenckiej..."

 

 

Źródło: wdtprs.com

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!