Film: Powrót relikwi św. Andrzeja Boboli - 1938

Święty Andrzej Bobola urodził się prawdopodobnie 30 listopada 1591 r. w Strachocinie. 2 czerwca 1630 złożył profesję (ślubowanie) czterech ślubów zakonnych w kościele św. Kazimierza w Wilnie, po czym został superiorem (przełożonym) domu zakonnego w Bobrujsku w latach 1630-1633. Następnie pracował w Płocku (1633-1636), w Warszawie jako kaznodzieja (1636-1637) i ponownie w Płocku (1637-1638) jako prefekt kolegium i kaznodzieja. Kolejne cztery lata (1638-1642) spędził w Łomży, będąc doradcą rektora, kaznodzieją i dyrektorem szkoły humanistycznej. W okresie od 1642-1646 przebywał w Pińsku i okolicach prowadząc rozwiniętą działalność ewangelizacyjną, a w latach 1646-1652 ze względów zdrowotnych przebywał w Wilnie, przy kościele św. Kazimierza, głosząc kazania i prowadząc wykłady oraz misje. Wrócił ponownie na ziemię pińską, podejmując szeroko zakrojoną ewangelizację -- znany jest jako apostoł Pińszczyzny.

16 maja 1657 podczas powstania Chmielnickiego dostał się we wsi Mohilno w ręce Kozaków. Zamęczono go w okrutny sposób na śmierć w rzeźni w Janowie Poleskim.

O kanonizację Świętego Andrzeja Boboli zabiegał o. Marcin Godebski - rektor kolegium jezuickiego w Pińsku i Aleksander Wyhowski - biskup łucki. 30 października 1853 został beatyfikowany, a 17 kwietnia 1938 kanonizowany przez papieża Piusa XI. 16 maja 1957 roku Pius XII promulgował encyklikę Invicti athletae Christi w trzechsetną rocznicę męczeństwa św. Andrzeja Boboli.

Zmumifikowane naturalnie zwłoki Boboli przez długie lata otaczane były czcią w kościele parafialnym w Połocku. W 1922 bolszewicy zabrali je jako osobliwość (z racji dobrego stanu mumifikacji) do Gmachu Higienicznego Wystawy Ludowego Komisariatu Zdrowia. W maju 1924 relikwie -- jako rodzaj "zapłaty" za pomoc w czasie głodu -- przekazano Stolicy Apostolskiej. Od 17 czerwca 1938 znajdują się w Warszawie. 17 kwietnia 1988 złożono je w nowo wybudowanym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej.

Sanktuarium św. Andrzeja znajduje się również w Strachocinie.

Od 16 maja 2002 r. św. Andrzej Bobola jest drugorzędnym patronem Polski. Jest również patronem m.in. archidiecezji warszawskiej i warmińskiej.

Zobacz również inne filmy

Rekolekcje rodzinne w Wambierzycach

Rekolekcje rodzinne w Wambierzycach

Kolejne rekolekcje dla rodzin z tradycyjna nauką i Mszą św. Informację można odczytać tutaj. Więcej na stronie familiabeata.pl

Sobór Watykański II. Historia dotąd nieopowiedziana.

Sobór Watykański II. Historia dotąd nieopowiedziana.

Prezentacja polskiego wydania książki znanego włoskiego historyka, prof. Roberto de Mattei.Ksiązka jest udokumentowaną, choć z powodu zaskakujących faktów, barwną opowieścią, odsłaniającą rzeczywisty przebieg II Soboru Watykańskiego. Zapis spotkania promocyjnego polskiego wydania książki, które odbyło się dnia 9 III br w Krakowie. Organizatorem spotkania była redakcja portalu pch24 oraz wydawca ksiązki, Centrum Kultury i Tradycji.

Sprowadzenie relikwii św. Andrzeja Boboli

Sprowadzenie relikwii św. Andrzeja Boboli

Cóż za język komentarza! Coż za dykcja. I te sceny żywego przedsoborowego Kościoła! Sojusz Ołtarza i władz państwowych! tego świata już nie ma! Nie ma?

Medytacja o Mszy św.

Medytacja o Mszy św.

Ofiara Mszy św. to nie teatr, nie dramat, ale modlitwa serca, medytacja.

Vaticanum II - ciągłość czy zerwanie? Prof. Roberto de Mattei

Vaticanum II - ciągłość czy zerwanie? Prof. Roberto de Mattei

Prezentacja najnowszej książki prof. Roberto de Mattei "Sobór Watykański II. historia dotąd nieopowiedziana" wydana nakładem Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683

Spotkanie i wykład prof. Roberto de Mattei w Krakowie zorganizowany przez Magazyn "Polonia Christiana" 9 marca AD 2013

zdjęcia: Stanisław Papież ( TV Fides et Ratio)

Montaż: Robert

http://www.fides-et-ratio.pl

Msza po dawnemu...

Tradycja zanegowana

Dekalog

Mszalik

Mity i prawda

Zamów Nova et Vetera

Nasze rekolekcje

rekolekcje

Libri Selecti

Libri Selecti

Summa liturgiae

O nas

Czas na przywrócić prawdziwego ducha łacińskiej cywilizacji i polskości! Koniec bierności, czas zatrzymać i odeprzeć wrogów Kościoła, cywilizacji i polskości! Czas się podnieść i wyjść odważnie naprzeciw wrogom…
Czytaj dalej >>>

Potrzebujemy pomocyNewsletter

Po zapisaniu się do Newslettera otrzymasz od nas 3 prezenty:
1) 15 tekstów liturgicznych, modlitw i pieśni (łac. i pol.)
2) encyklikę Piusa X "Pascendi dominici gregis"
3) encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est".

Czytelnia

Wyszukaj na stronie

Newsletter

To co najważniejsze prześlemy na Twój e-mail!